U Hrvatskoj, uloga zdravstvene politike i opće aktualne politike u vezi s pristupom kontracepciji je složena.
Ministarstvo zdravstva Hrvatske igra ključnu ulogu u reguliranju dostupnosti kontracepcijskih sredstava. To uključuje odobravanje lijekova i sredstava koja se koriste za kontracepciju, kao i reguliranje njihove distribucije kroz ljekarne i zdravstvene ustanove. Dio zdravstvene politike je usmjeren na edukaciju o reproduktivnom zdravlju.
Programi za seksualnu edukaciju u školama i javne kampanje koje provode zdravstvene ustanove su na niskom nivou ili nepostojeće, dok su nevladine organizacije važne za informiranje javnosti o mogućnostima kontracepcije i njenoj važnosti. Država može pružati subvencije za kontracepcijska sredstva, čineći ih pristupačnijima za širu populaciju, što uključuje pokrivanje troškova kroz zdravstveno osiguranje, posebno za određene skupine poput mladih, nezaposlenih ili osoba s niskim prihodima, što mi nemamo.
Hrvatski zakoni i propisi koji se tiču reproduktivnih prava i kontracepcije često odražavaju šire političke stavove i ideologije vladajućih stranaka. Promjene u zakonodavstvu mogu značajno utjecati na pristup kontracepciji. Primjerice, političke stranke s konzervativnim stavovima mogu nastojati ograničiti dostupnost određenih vrsta kontracepcije ili otežati provođenje seksualne edukacije u školama, što je kod nas dosta izraženo. Hrvatska je zemlja s jakim utjecajem Katoličke crkve, koja tradicionalno ima konzervativne stavove prema kontracepciji. Političke stranke koje žele zadržati ili privući podršku vjerskih birača često prilagođavaju svoje stavove i politike u skladu s naukom Crkve. Političke rasprave o pitanjima kontracepcije često uključuju i građanske udruge, feminističke organizacije i druge nevladine organizacije koje se bave reproduktivnim pravima, koje pokušavaju držati balans izmešu svih dionika.Organizacije kao naša udruga igraju ključnu ulogu u podizanju svijesti, zagovaranju promjena i pružanju podrške pojedincima.
U Hrvatskoj, kao i u mnogim drugim zemljama, pristup kontracepciji i seksualna edukacija su povremeno tema političkih sukoba. Unatoč naporima za unaprjeđenje reproduktivnog zdravlja, postoje prepreke poput nedostatka sveobuhvatne seksualne edukacije u školama, nepristupačnosti nekih oblika kontracepcije za određene skupine te utjecaja religijskih i konzervativnih političkih stavova na javnu politiku. Ukratko, zdravstvena politika koja nastoji osigurati dostupnost kontracepcijskih sredstava i edukaciju o njima i opća aktualna politika značajno utječu kroz zakonodavne promjene i političke prioritete, no nažalost u našoj zemlji je to nedostatno i ima jako puno mjesta za napredak.