Ginekološka skrb dio je primarne zdravstvene zaštite i ljudskih prava, te sve djevojke i žene u Sloveniji cijelog života imaju pravo na svog ginekologa ili ginekologinju. To znači da je upravo to prva stanica svake žene za ginekološka pitanja, nedoumice, savjetovanje ili poteškoće. Slovenci su naglasak stavili na JEDNOSTAVAN PRISTUP liječnicima i savjetovanju – i time su se istaknuli među zemljama u Europi.
No Slovenci ne staju ovdje. Svaka žena u Sloveniji koja želi koristiti kontracepciju, nakon pregleda kod svog odabranog ginekologa, s njim udogovoru odabire vrstu kontracepcije, te za to dobiva recept kojim potom u ljekarni podiže isti taj kontraceptiv – i to potpuno besplatno.
Europski atlas kontracepcije za 2024. godinu Sloveniju je smjestio na visoko 6.mjesto s ukupno 83,9% na ljestvici kojom se izražava dostupnost kontracepcije. Na istoj toj ljestvici, Hrvatska je ostvarila gotovo upola manje od naših susjeda – 47,3%.
Za razliku od Hrvatske, gdje kontracepciju tretiramo kao luksuz, u Sloveniji je kontracepcija u potpunosti pokrivena osnovnim zdravstvenim osiguranjem. Slovenija je uvidjela kako je kontracepcija stup zaštite ženskog reproduktivnog zdravlja koji djeluje preventivno na neželjene trudnoće, prevenira moguće komplikacije u trudnoći i konačno, utječe na smenjenje broja pobačaja. Stoga, Zavod za zdravstveno osiguranje Slovenije godišnje izdvaja oko 4.5 milijuna eura ili 0,9% ukupnog troška svih lijekova na recept kako bi svojim građankama omogućio jednostavan pristup najsuvremenijim kontracepcijskim metodama.
Vrste kontraceptiva koje se nude Slovekama su raznolike, a 2022. su najčešće propisivana metoda bile upravo kontracepcijske tablete raznih vrsta. Uz njih su se na visokim pozicijama našli i kontracepcijski flaster, vaginalni prsten, te hormonski ili nehormonski intrauterini uložak (spirale). Sve to pokriva zdravstveno osiguranje.
Dostupnost besplatnih kontracepcijskih sredstava za posljedicu ima raširenost njihove uporabe. Prema Nacionalnom istraživanju o zdravlju i zdravstvenoj skrbi iz 2014., neku vrstu kontracepcije u Sloveniji koristi 68,4% ispitanih. Hormonska kontracepcija najzastupljeniji je oblik zaštite, te je 24% ispitanih odgovorilo da su pri posljednjem spolnom odnosu upotrebljavali ovu metodu sprečavanja trudnoće, dok se za kondom odlučilo 20% ispitanih. Spirala je zastupljena s 9%, ostale metode u manim postocima.
Slovenija ima nešto o čemu mi u Hrvatskoj još samo sanjamo – sveobuhvatni dobro uređeni sustav brige o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i općem zdravlju stanovništva, koji podrazumijeva državne programe prevencije raka dojke i raka vrata maternice, u potpunosti besplatan pobačaj na zahtjev, izuzetno mali broj ginekologinja i ginekologa koji imaju priziv savjesti pri obavljanju pobačaja, zdravstvenim osiguranjem pokriven niz postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje, te rutinsko HPV cijepljenje djevojčica i dječaka u dobi od 12 godina.
Ono što su u Sloveniji postigli ovim sveobuhvatnim pristupom je, među ostalim, kontinuirano smanjenjen broj pobačaja na zahtjev. „Slovenija ima vrlo nizak postotak pobačaja na zahtjev i jedan od najnižih postotaka maloljetničkih trudnoća u svijetu i svakako da je za to zaslužna dostupnost kontracepcije te bi kontracepcija koju bi pacijentice morale plaćati iz svog džepa zasigurno dovela do povećanja broja neželjenih trudnoća i pobačaja na zahtjev. No, pored dostupne kontracepcije jako je važno kontracepcijsko savjetovanje koje je kod nas vrlo razvijeno.“, pojašnjava ginekologinja Tinkara Srnovršnik iz Slovenije.
Ono što naglašavaju, uz besplatnu kontracepciju, od presudne je važnosti i savjetovanje o kontracepciji za sve građane koje im omogućava lak dolazak do provjerenih informacija, te olakšava upotrebu i moguće negativne posljedice korištenja kontracepcije.
Uz ovakakav sveobuhvatan pristup u čijem se srcu nalaze korisnice i korisnici kontracepcije, ostvaruje se pozitivan utjecaj na cjelokupno slovensko društvo, čineći ga zdravijim, informiranijim i odgovornijim. Sve ono što bi dobro došlo i nama ukoliko se jednom odlučimo ugledati na susjede.